کیست زهرا(س)؟

صدیقه طاهره(علیها السلام) را در یک کلام مى توان به عنوان «مظهر جمیع اسما و صفات الهى» معرفى کرد. شخصیتى جامع که از رهگذر عبودیت و بندگى به والاترین مرتبه فناى فى اللّه و جلوه نمایى حق، واصل گردیده است:

چو زهرا فانى ذات خدا وز خود مجرّد شد *** سراپا حق و پاک از بند هر قید مقید شد.(1)

   شخصیتى جامع صفات جمال و جلال پروردگار که در لحظه لحظه وجودش، برترین نمونه کمالات را در عرصه هاى مختلف به ظهور رسانیده است: در عرصه رحمت و عطوفت، در گستره تقوا و عبودیت، در پهنه پاکدامنى و عفت، در صحنه تعلیم و تربیت، در جبهه سیاست و درایت، در میدان شجاعت و کیاست، در فراخناى بلاغت و خطابت، در جایگاه حفاظت از رسالت، در مقام حمایت از ولایت و... .

فاطمه، مظهر کل اسماى الهى است. فاطمه، آیینه دار تمام صفات ربوبى است. فاطمه، مظهر رحمت و عطوفت خداست. فاطمه، تجلى علم و حکمت خداست. فاطمه، مظهر صبر و حلم خداست. فاطمه، تجلى عظمت و قدرت خداست. او مظهر جمال خداست و تجلى جلال خداست:

کیست زهرا؟ آیینه ایزدنُما *** کیست زهرا؟ آیینه ذات خدا

کیست زهرا؟ مظهر کلّ الجمال *** کیست زهرا؟ مظهر کلّ الجلال

کیست زهرا؟ مظهر کلّ الکمال *** آیینه حسن جمال ذوالجلال

کیست زهرا؟ عاشق ذات خدا *** مظهر اسما و اوصاف خدا

کیست زهرا؟ دخت احمد، مصطفى *** مظهر کلّ الکمال کبریا.(2)

   در این مقام، از بیان روحانى و نورانى مراد سفر کرده مان، آن عارف مهربان جماران استمداد مى جوییم تا شاید از سرچشمه بى کرانه کوثر، قطره اى بر جان عطشان و کام تشنه مان چشاند و بدان قطره روح افزا، قلوبمان را حیاتى دیگر بخشاید، ان شاءَ اللّه:

   تمام ابعادى که براى یک زن و یک انسان متصور است، در فاطمه زهرا(علیها السلام) جلوه کرده است.

1. شعر از فؤاد کرمانى. اختران ادب: ص 78.

2. محمدرضا ربانى. آیینه ایزدنُما، ص: 191 و 192

/ 0 نظر / 17 بازدید