قرآن و عترت- روزنوشت علی جدیدبناب
این وبلاگ در راستای ترویج فرهنگ قرآن و عترت راه اندازی شده است.

غیبت

غیبت کوتاه مدت یا غیبت صغری
مدت غیبت صغری بیش از هفتاد سال بطول نینجامید   از سال 260ه. تا سال 329ه که در این مدت نایبان خاص ، به محضر حضرت مهدی ( ع ) می رسیدند ، و پاسخ نامه ها سؤالات را به مردم می رساندند . نایبان خاص که افتخار رسیدن به محضر امام ع را داشته اند ، چهار تن می باشند که به " نواب خاص " یا " نایبان ویژه " معروفند . نخستین نایب خاص مهدی ( ع ) عثمان بن سعید اسدی است . که ظاهرا بعد از سال 260 هجری وفات کرد ، و در بغداد به خاک سپرده شد . عثمان بن سعید از یاران و شاگردان مورد اعتماد امام دهم و امام یازدهم بود و خود در زیر سایه امامت پرورش یافته بود . محمد بن عثمان : دومین سفیر و نایب امام ع   محمد بن عثمان بن سعید فرزند عثمان بن سعید است که در سال 305هجری وفات کرد و در بغداد بخاک سپرده شد .نیابت و سفارت محمد بن سعید نزدیک چهل سال بطول انجامید . حسین بن روح نوبختی : سومین سفیر ، حسین بن روح نوبختی بود که در سال 326هجری فوت کرد . علی بن محمد سمری : چهارمین سفیر و نایب امام حجه بن الحسن ( ع ) است که در سال 329هجری قمری در گذشت و در بغداد دفن شد . مدفن وی نزدیک آرامگاه عالم و محدثبزرگ ثقه الاسلام محمد بن یعقوب کلینی است .همین بزرگان و عالمان و روحانیون برجسته و پرهیزگار و زاهد و آگاه در دوره غیبت صغری واسطه ارتباط مردم با امام غایب و حل مشکلات آنها بوسیله حضرت مهدی  ع بودند .


غیبت دراز مدت یا غیبت کبری و نیابت عامه
این دوره بعد از زمان غیبت صغری آغاز شد ، و تاکنون ادامه دارد .این مدت دوران امتحان و سنجش ایمان و عمل مردم است . در زمان نیابت عامه ، امام ( ع ) ضابطه و قاعده ای  به دست داده است تا در هر عصر ، فرد شاخصی که آن ضابطه و قاعده ، در همه ابعاد بر او صدق کند ، نایب عام امام ع باشد و به نیابت از سوی امام ، ولی  جامعه باشد در امر دین و دنیا . بنابراین ، در هیچ دوره ای پیوند امام ( ع ) با مردم گسیخته نشده و نبوده است . اکنون نیز ، که دوران نیابت عامه است ، عالم بزرگی  که دارای همه شرایط فقیه و دانای دین بوده است و نیز شرایط رهبری را دارد ، در راس جامعه قرار می گیرد و مردم به او مراجعه می کنند و او صاحب " ولایت شرعیه " است به نیابت از حضرت مهدی ( ع ) . بنابراین ، اگر نایب امام ( ع ) در این دوره ، حکومتی را درست و صالح نداند آن حکومت طاغوتی است ، زیرا رابطه ای با خدا و دین خدا و امامت و نظارت شرعی اسلامی ندارد . بنابر راهنمایی امام زمان   عجل الله فرجه   برای حفظ انتقال موجودیت تشیع و دین خدا ، باید همیشه عالم و فقیهی در راس جامعه شیعه قرار گیرد که شایسته و اهل باشد ، و چون کسی  - با اعلمیت و اولویت - در راس جامعه دینی و اسلامی قرار گرفت باید مجتهدان و علمای  دیگر مقام او را پاس دارند ، و برای نگهداری وحدت اسلامی و تمرکز قدرت دینی  او را کمک رسانند ، تا قدرتهای   فاسد نتوانند آن را متلاشی و متزلزل کنند . گر چه دوری ما از پناهگاه مظلومان و محرومان و مشتاقان - حضرت مهدی ( ع ) - بسیار درد آور است ، ولی بهر حال - در این دوره آزمایش - اعتقاد ما اینست که حضرت مهدی ( ع ) به قدرت خدا و حفظ او ، زنده است و نهان از مردم جهان زندگی می کند ، روزی  که " اقتضای تام " حاصل شود ، ظاهر خواهد شد ، و ضمن انقلابی پر شور و حرکتی   خونین و پردامنه ، بشریت مظلوم را از چنگ ظالمان نجات خواهد داد ، و رسم توحید و آیین اسلامی  را عزت دوباره خواهد بخشید .

[ ۱۳٩٢/٢/۸ ] [ ۱:۱٦ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]

مهدی (عج )کیست ؟ http://www.askquran.ir/gallery/images/29925/1_qadir.nimeshaban.jpg

مهدی کیست ؟

از جابر بن عبدالله انصاری که گفته است از رسول خدا پرسیدم که من خدا ورسول او را می دانم ومی شناسم ام اولوالامر را نمی دانم . آن حضرت فرمود : ای جابر  ایشان خلفای من وامامان مسلمان بعد از من ، اول ایشان علی بن ابیطالب (ع) وبعد از آن حسن بن علی (ع) وبعد از آن حسین بن علی (ع) وبدنبال او محمد بن علی واو در تو رات معروف است به باقر وتو او را دریابی . ای جابر ، چون او را بینی سلام من را به او برسان وبعد از آن یک یک ائمه را نام می برد تا آنکه چون به حجت قائم ( عج ) رسید ؛ فرمود که نام او نام من باشد وکنیه من کنیه او وحجت خدا است وبقیة الله ؛ او در میان مردمان ، حق تعالی مشارق ومغارب را توسط او بگشاید واو از شیعه خود عنایت گردد.

احادیثی از شخصیت امام مهدی (عج ):

مهدی مردی است از فرزندان من که چهره اش چون اختر تابناک است . « پیامبر اکرم (ص) »

مهدی طاووس بهشتیان است . « پیامبر اکرم (ص) »

با مهدی ما حجتها گسسته می شود . او پایان بخش سلسله امامان ، نجات بخش امت واوج نور وراز نهان است . « امام علی (ع )»

اگر او [ امام زمان (عج) ] را دریابم تمام عمر به او خدمت می کنم . « امام صادق (ع) »

من یادگار خدا در زمین وجانشین وحجت او بر شما هستم .« امام مهدی (عج )»

من مایه امان اهل زمینم ؛ چنانکه ستارگان مایه امان اهل آسمان اند .« امام مهدی (عج ) »

[ ۱۳٩٢/٢/۸ ] [ ۱:۱٢ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]

حضرت مهدی در آیات قرآن http://javidan.persiangig.com/image/mah12.jpg

در قرآن، آیات بسیارى وجود دارد که به شهادت روایات مستند و معتبر، درباره حضرت مهدى(علیه السلام) و قیام جهانى او نازل گردیده است.

در کتاب شریف «المحجّة فى ما نزل فى القائم الحجّة(علیه السلام)» که توسط محدث بزرگوار، مرحوم سید هاشم بحرانى و با بهره گیرى از دهها جلد کتب تفسیر و حدیث، تألیف گردیده، مجموعاً (132) آیه از آیات کریمه قرآن ذکر شده که در ذیل هر کدام یک یا چند روایت در تبیین کیفیت ارتباط آیه با آن حضرت(علیه السلام)، نقل شده است.

در اینجا به ذکر چند روایت در این مورد، بسنده مى کنیم:

1 ـ امام صادق (علیه السلام) در باره قول خداى عزّوجلّ: «هو الذى ارسل رسوله بالهدى و دین الحق لیظهره على الدّین کلّه و لو کره المشرکون»(1) فرمود:

«به خدا سوگند! هنوز تأویل این آیه نازل نشده است و تا زمان قیام قائم (علیه السلام) نیز نازل نخواهد شد. پس زمانى که قائم (علیه السلام)به پا خیزد، هیچ کافر و مشرکى نمى ماند مگر آنکه خروج او را ناخوشایند مى شمارد.»(2)


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۸ ] [ ۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]

دجال اصلی ترین دشمن منجی موعود

ظهور دجال در فرجام زمان به عنوان اصلی ترین دشمن منجی موعود از اموزه های مشترک بین یهودیت مسیحیت و اسلام است. ردپای دجال را از 2 قرن پیش از میلاد مسیح در تورات و امورپزه های موسوی و انگاه در انجیل و اموزه های عیسوی و پس از ان در قران و روایات محمدی میتوان یافت.

الف)دجال از دیدگاه مسیحیت

واژه دجال در زبان عبری و در اموزه های یهودی به معنای دشمن خدا است که از ترکیب دو واژه دج:دشمن و ال:خدا تشکیل شده است.

واژه دجال در الهیات مسیح به معنای ضد مسیح میباشد. از منظر الهیات مسیحی دجال کسی است که در اخرالزمان ظهور میکند و پرچم ضدیت و دشمنی با تمام اموزه های عیسی مسیح را برمیافرازد.

اینک باید بنگریم که مفهوم حقیقی دجال طبق اموزه های عیسی مسیح چیست؟در پاسخ باید گفت:(عده ای از اندیشمندان مسیحی بر این باورند که دجال شخصی خاص و دشمن برجسته مسیح است.برخی دیگر دجال را مجموعه کامل کسانی میدانند که با عیسی مسیح مخالفند.

ب)دجال از دیدگاه اسلام

واژه دجال در زبان عربی صیغه مبالغه از ماده دجل به معنای کذاب و بسیار حیله گر است.

طبق اموزه های دینی دجال با استفادهاز هر نوع دروغ و حیله سحر و جادو به اور باطل لباس حق می پوشاند.فساد و فتنه او شرق و غرب عالم را فرا میگیرد و به تمام خانه های مردم جهان وارد میگردد.اساس فسادگستری و فتنه انگیزی های او بر موسیقی و جذابیت های زنان استوار است.

در روایات نبوی از فتنه دجال با عنوان اشد الفتن به معنای سخت ترین فتنه ها یاد شده است.

پیامبر اسلام از امت خویش خواسته است که دجال و ویژگی های او را به خوبی بشناسند در فتن انگیزی های او به دقت بیندیشند و خطر خیزی او را به یکدیگر و به ایندگان خویش یاد اور شوند و در همه حال بر ضد دجال و ارمان هایش عمل نمایند

 

سه دیدگاه در حقیقت دجال

در مجموع درباره حقیقت دجال 3 دیدگاه وجود دارد

1.برخی از دانشمندان اسلامی دجال را شخصی معین دانسته اند که هرچند یهودی الاصل است اما هویت اصلی او تا زمان ظهور منجی موعود ناشناخته باقی میماند.طبق این دیدگاه دجال مردی یک چشم با توانمندی های فوق العاده است که در اخرالزمان ظهور میکندو او با ابزارها و مرکب های شگفت انگیزی که در اختیار دارد فوج فوج مردم عالم را از گرایش به ارمان های منجی موعود باز میدارد وبا حیله و تزویر مردم را به سوی شقاوت و جهنم ابدی سوق میدهد

2.دسته ای دیگر از دانشمندان اسلامی و کارشناسان معارف مهدوی دجال و ویژگی های شگفت انگیز او را که در روایات اسلامی بیان شده است اشارات کنایی و استعاری می دانند که به صورتی رمز گونه از جریانی ضد خدایی و شیطانی در اخرالزمان خبر میدهد که بر قلب و ذهن مردم عالم تسلط می یابد- و فسادگستری و فتنه انگیزی را در سطح تمام جهان به نهایت درجه ممکن میرساند. این جریان فراگیر تمام آموزه های الهی را به سخره میگیرد. همه ارزشهای اخلاقی را زیر پا می نهد و جمله فضیلت های انسانی را در هم می کوبد.

طبق این دیدگاه دجال می تواند نمادی از نظام مادیگرایی حاکم بر جهان باشد که با مظاهر فریبنده و خیره کننده خود چشم انسانی و معنویت گرای مردم عالم را کور کرده و تنها چشم حیوانی و مادیگرایی آنان را گشوده است. از این منظر دجال یک فرد نیست بلکه عنوانی است کلی برای افرای حیله گر و پرتزویری که بر سر راه انقلاب جهانی منجی موعود ظاهر می شوند و مانع می تراشند و برای فریب مردم و کشاندن آنان به سوی فساد و طغیان و خداستیزی از همه وسیله و حیله ای استفاده می کنند.

3. دیدگاه سوم (که دیدگاه برگزیده ماست) در حقیقت جمع میان دو دیدگاه قبلی است:

همانگونه که از ریشه لغوی دجال و از منابع حدیثی معتبر استفاده می شود دجال منحصر به یک فرد مشخص آن هم با یک چشم در میان پیشانی و جثه ای افسانه ای و مرکبی رویایی نیست بلکه عنوانی کلی است برای تمام سردمداران دروغگو و فریبکار از رهبران مادی دنیا در آخرالزمان و نیز نمادی سمبلیک است برای تمام افراد پرتزویر و حیله­گر که برای کشاندن توده های مردم جهان به دنبال ایده های شیطان و هواهای نفسانی خود از هر مکر و دروغ و فریبی استفاده می کنند.

پیش از ظهور منجی موعود در آخرالزمان هر چند زمینه های فکری، اخلاقی و اجتماعی در سطح جهانی برای آن ظهور فرخنده آماده تر می گردد، فعالیت دجالان نیرنگ باز نیز یکی پس از دیگری افزایش می یابد تا در زمینه سازی آن تحول عظیم وقفه، خلل و مانع ایجاد نمایند و از پیشرفت گرایشهای مردمی به آرمانهای الهی منجی بکاهند. البته هیچ مانعی وجود ندارد که یک دجال بزرگ در راس همه دجالات آخرالزمان باشد که خود الهام کننده فتنه و فساد و تبهکاری به تمام دجالان دیگر باشد تا از این راه فتنه انگیزی، نیرنگ بازی و فسادگستری را به اوج نهایی برساند.

طبق این نگاه دجال یک مفهوم کلی است که می تواند بر مصادیق بی شمار منطبق گردد از میان این مصادیق بی شمار دجال دارای یک مصداق اصلی با توانمندیهای شگفت انگیز شیطانی است که چهره و هویت اصلی اش در زمان ظهور آشکار می گردد و نیز دارای مصادیق فراوان فرعی از پیروان و هم قطاران اوست.

از این نظر واژه دجال همانند واژه شیطان خواهد بود چنانچه شیطان نیز یک مفهوم کلی است که دارای یک مصداق اصلی و مصادیق بی شمار فرعی می باشد. مصداق اصلی مفهوم شیطان همان ابلیس اعظم است و مصادیق فرعی آن تمام پیروان و فرمانبران ابلیس از جنیان و انسیان در طول تاریخ می باشد.

[ ۱۳٩٢/٢/۸ ] [ ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
چـند وقـتـی اسـت مـورد بـی اعـتنایی قرار گرفته اید و این وضـعـیت در حـال طـولانی شـدن اسـت. چگونه می توانید اشـتـبـاه خـود را جبران نموده و اعتماد و علاقه همسـرتان را دوباره بدست آورید؟ فرمول مجذوب کردن دوباره او به سادگی الفبا می باشـد.

 

فرمول مجذوب کردن دوباره او به سادگی الفبا می باشـد. ایـن مـراحـل آسـان را طـی نموده و هر قدم اشتباهی کـه برداشته شده را به حالت قبل برگردانید.

باز مرتکب اشتباه شدید. روز تولدش یا سالروز ازدواجـتـان را فراموش کردید. به خاطر پشت گوش انداختن وظایف تان در خانه، دلخور و ناراحت است، در حال انجام کارهایی که بارها گوشزد کرده انجام ندهید،گیرتان انداخته است؛ او را به خاطر خرابی اتومبیل و یا فراموشی قـرار ، روی پـا مـنـتظر نگهداشته اید. جرمتان هر چه باشـد باید چاره ای بیندیشید.
چـند وقـتـی اسـت مـورد بـی اعـتنایی قرار گرفته اید و این وضـعـیت در حـال طـولانی شـدن اسـت. چگونه می توانید اشـتـبـاه خـود را جبران نموده و اعتماد و علاقه همسـرتان را دوباره بدست آورید؟
فرمول مجذوب کردن دوباره او به سادگی الفبا می باشـد. ایـن مـراحـل آسـان را طـی نموده و هر قدم اشتباهی کـه برداشته شده را به حالت قبل برگردانید.

قبول کنید که اشتباه کرده اید
زمانیکه به طور شفاف مشخص گردید که مرتکب اشتباه شده اید و مـطـلقا راه گریزی از پیامدهای حاصله از خطاکاری و جرمتان وجود نداشت،شما نیز باید گناه خود را بپذیریـد. برای جبران خرابکاری و رسیدگی کردن به موقـــیعت ایـجـاد شده پیش بروید. اگـر در این مـرحله در بیان جزئیات متوسل به دروغ شوید، احتمال اینکه او احساس کند که به طـور کـامـل بـا وی صـادق نـیستـید زیاد می شود و یا ممکن است داستان شما را به صـورت متفاوتی از شخصی دیگر بشنود.
بنابراین مثلا اگر او شایعه ای را مبنی براینکه شما را درحال خوش و بش کردن صمیمی با یکی از همکارانتان دیده اند، شنید، و اگر میـدانیـد ایـن داستان تا حدی حقیقت دارد، بیـدرنـگ شـروع به انکار و حاشا نکنید. برای سرپوش گذاشتن بر خطا خیلی دیر اسـت. رو راست باشید. قبول کنید که آن قضیه ممکن است اینگونه بـنظر دیـگران رسیده باشد که شما در حال صحبتهای عاشقانه با هـمـکارتـان بـوده اید، اما احساسات بچه گانه و زود گـذر خـود را مـقصر دانـسته و بگویید: ”‌ فقط هـمیـن یـک بـار بـود و پـشـیـمـانـم. ابـدا علاقه ای به او ندارم”‌ و یا چیزی مشابه این.
رو راست و مستقیم باشید، اما کار غیر عاقلانه انجام ندهید. تا میـتوانید اشتباه خود را بی اهمیت جلوه دهید. هـمسر شـما شـدیدا مـی خواهد باور کند که شما قصد اذیت و آزار او را نداشته اید بنابراین تمام تلاش خود را برای پاک کردن ذهـن او بکار ببندید. حتی اگر یک عذر و بهانه به نظر شما ناکار آمد برسد، اگر بـه صورت متقاعد کننده ای آنرا بیان کنید باز وی خریدارش خواهد بود.
در چنین شرایطی صداقت بیش از حد، ممکن است صدمه بزند. برای مثال در حالی کـه قطعا باید بپذیرید که از حد و حدود خود هنگاه صحبت کردن با همکارتان ----- کرده ایـد، لزومی ندارد به او بگویید که همیشه از دیــدن او خوشحال میـشدیـد و یا به چشم شما فرد جذابی بنظر می رسیده است. کنترل خسارت یعنی به حداقل رساندن اشتباه و نه بزرگنـمایی کـردن آن بـوسیله دادن اطلاعاتی او واقعا نیازی به دانستنشان ندارد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٥ ] [ ۱:٤۳ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
بگومگوهای زناشویی تان را پایان دهید\nما به شما این اطمینان را می‌دهیم که با رعایت کردن نکات ساده اما کاربردی، می‌توانید برای همیشه از شر بگومگوهای بی نتیجه زندگی مشترک خلاص شوید.

 

شاید بارها برایتان پیش آمده که در حال گفت و گو با همسرتان هستید، اما گمان می‌کنید که او به حرف‌هایتان گوش نمی‌دهد یا اینکه هرچه سعی می‌کنید صحبت‌هایتان به نتیجه مناسب و دلخواهی برسد این‌طور نمی‌شود و برعکس پس از تمام شدن گفت و گو متوجه می‌شوید نه تنها حرف‌هایتان با هم یکی نشده و به یک نتیجه مشترک نرسیده‌اید، بلکه این گفت و گوی نامطبوع را با دلخوری از یکدیگر به پایان رسانده‌اید...

این قبیل مشکلات که این روزها خیلی همه گیر شده، به راحتی می‌تواند با گذشت زمان بنیان خانواده را سست کند و مشکلاتی اساسی را در زندگی مشترکتان به وجود بیاورد.
اما این مشکلات از کجا سرچشمه می‌گیرند؟ آیا نشانه تفاهم نداشتن شما با همسرتان است یا نشان دهنده نداشتن مهارت لازم برای یک گفت‌وگوی مطلوب؟

رایج‌ترین مشکلات زوج‌های جوان چیست؟
_ رابطه با خانواده‌ها
این از رایج‌ترین مشکلاتی است که اغلب زوج‌های جوان با آن مواجه می‌شوند و هرکدام سعی دارند که رابطه صمیمی سابق خود را با خانواده نگه دارند.

_


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٥ ] [ ۱:۳٥ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
در حقیقت می‌توان این‌طور گفت که اختلافات رابطه زناشویی را پیچیده می‌کند و به دنیای ناشناخته‌ها و ناخواسته‌ها می‌برد و در مقابل صلح و دوستی میان همسران رابطه عمیق میان آنها را سهل و ساده و در عین حال دوست‌داشتنی و دلخواه می‌کند. بی‌دلیل نیست که روان‌شناسان محبت را نوشداروی هر رابطه‌ای می‌دانند.

 

روابط زناشویی می‌تواند بسیار پیچیده باشد. گاه یک رفتار ناخواسته، لحن یک جمله، عادتی روزمره یا حتی موضوعی به ظاهر بی‌اهمیت به مشکلی بزرگ تبدیل می‌شود و رابطه میان همسران را از عادی به بحرانی می‌کشد.

ممکن است تنش‌های کوچک به آهستگی یا با شتاب ناگهانی آسیب‌های جدی را در پی آورد و بنیان زندگی مشترک را بلرزاند. این پیچیدگی‌های رفتاری، روانی و شخصیتی که از انتظارات متقابل همسران ناشی می‌شود برای بسیاری افراد روابط زناشویی را به راه رفتن روی لبه تیغ شبیه می‌کند! کوچک‌ترین لغزشی به بهانه‌ای برای مشاجره و دلخوری تبدیل می‌شود و انگار باید همواره مراقب و گوش به زنگ بود! در حقیقت می‌توان این‌طور گفت که اختلافات رابطه زناشویی را پیچیده می‌کند و به دنیای ناشناخته‌ها و ناخواسته‌ها می‌برد و در مقابل صلح و دوستی میان همسران رابطه عمیق میان آنها را سهل و ساده و در عین حال دوست‌داشتنی و دلخواه می‌کند. بی‌دلیل نیست که روان‌شناسان محبت را نوشداروی هر رابطه‌ای می‌دانند. با این حال زوجین در قبال یکدیگر وظایفی دارند که بدون رعایت آنها زندگی مشترک همواره در معرض انواع تهدیدهاست. این وظایف که با رفتار و کردار طرفین ارتباط می‌یابد و از نوع نگاه آنان به زندگی مشترک ناشی می‌شود، می‌تواند خانه را به محیطی امن و آرام تبدیل کند و پادزهری برای جلوگیری از بروز اختلافات یا آب سردی بر آتش مشاجرات باشد. اگر خواهان یک زندگی خانوادگی گرم و صمیمی با همسرتان هستید توصیه‌های زیر را آویزه گوش کنید.

1 - متعهد باشید
بدون تعهد، خانه روابط زناشویی از پای بست ویران است! زندگی مشترک با تعهد آغاز می‌شود و با همان ادامه می‌یابد. باقی شوون زندگی زناشویی در حقیقت باید تصویری مطلوب از این تعهد عمیق و پا برجا باشد تعهد جنبه اخلاقی زندگی زناشویی را تصویر می‌کند و بدون آن پیکره خانواده جان ندارد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٥ ] [ ۱:٢٢ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
بنابراین کار شما این است که او را مجذوب خود نگه دارید و کاری کنید که همیشه شما را بخواهد. با چه سلاحی؟ با اعتمادبه نفس و کنترلتان. ما به شما می گوییم چطور او را بدون هیچ تلاشی مجذوب خودتان نگه دارید.

 

شروع یک رابطه جدید همیشه بهترین قسمت آن است. آن شور و هیجان اولیه هیچوقت تکرار نخواهد شد.
اما آیا می توانید کاری کنید که آن شور و شوق را برای همیشه نگه دارید؟ آیا می توانید کاری کنید که هر روزی که می گذرد بیشتر دوستتان داشته باشد؟

چطور می توانید کاری کنید که همیشه به شما فکر کند؟
شاید چشمش را گرفته باشید، اما آیا می توانید مطمئن باشید بطور دائمی مال شما شود؟ چطور می توانید کاری کنید که همیشه شما را بخواهد و برای آنچه که هستید دوستتان داشته باشد؟

مردها تک بعدی تر از زن ها هستند. یا شاید هم چیزها را آنطور که ما می بینیم نمی بینند.
در زندگی مردها هر موقعیت نمی تواند میلیون ها جایگزین یکسان داشته باشد.
برای آنها، زنگ نزدن شما خیلی ساده به این معنی است که سرتان شلوغ است و هیچوقت تصور نخواهد کرد که علاقه ای به او ندارید.
بنابراین کار شما این است که او را مجذوب خود نگه دارید و کاری کنید که همیشه شما را بخواهد.
با چه سلاحی؟ با اعتمادبه نفس و کنترلتان. ما به شما می گوییم چطور او را بدون هیچ تلاشی مجذوب خودتان نگه دارید.

1 - سر خود را شلوغ کنید
هیچوقت نباید طوری نشان دهید که انگار نشسته اید کنار تلفن و منتظر زنگ او هستید، حتی اگر واقعاً اینطور باشد! برای اینکه حواستان را پرت کنید، بیرون بروید، با دوستانتان معاشرت کنید، سرگرمی برای خود داشته باشید.
و دقت کنید که حتماً او از فعالیت های شما باخبر باشد و بداند که سرتان شلوغ است. این کار نه تنها او را مجذوب شما نگه می دارد، باعث می شود وقتی برای او وقت می گذارید کلی متشکرتان باشد!


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٥ ] [ ۱:۱۸ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
آیا شما هم جزء آن دسته از زن و شوهر هایی هستید که برای داشتن یک رابطه خوب و صمیمانه همیشه به دنبال متدها یا روشهایی برقراری یک رابطه مؤثر هستید ؟

 

جزء آن دسته از زوج هایی هستید که با بررسی روابط موجود با یکدیگر و آگاهی از ویژگی های شخصیتی خود و همسرتان در پی یک رابطه نزدیک و در عین حال صمیمانه اید و با استفاده از این روش تبدیل به یک زوج خوشبخت شده اید؟ باید خدمتتان عرض کنم که هیچ راه قطعی و درست و مشخصی برای یک همسر خوب بودن وجود ندارد چرا که اخلاق و روحیات افراد با یکدیگر متفاوت است و اگر روشی که شما و همسرتان پیش گرفته‌اید، نتیجه‌ دلخواهتان را ایجاد می‌کند، همان را پیش بگیرید. به اشتباهات زیر توجه کنید تا متوجه شوید که همیشه یک استاندارد و قوانین خاصی در یک رابطه خوب تعیین کننده نیست.

اشتباه ۱: یک رابطه عالی نیازمند تفاهم فکری است.
شما هیچوقت نمی‌توانید به همه چیز از دید همسرتان نگاه کنید زیرا دو فرد کاملاً متفاوت هستید. شما از نظر ژنتیکی، فیزیولوژیکی، روانی و تاریخی متفاوت هستید.شما نمی‌توانید با شبیه شدن به طرزفکر همسرتان، مشکلات رابطه‌تان را حل کنید. باید تفاوت‌هایتان را تحسین کنید.
اشتباه ۲: یک رابطه عالی نیازمند عشقی عالی است.
بله، زندگی شما در کنار همسرتان باید توام با عشق باشد. اما خودتان را گول نزنید و انتظار یک عشق غیرواقعی هالیوودی را نداشته باشید. واقعیت این است که در دنیای واقعی، عاشق بودن به معنی افتادن در دام عشق نیست.عاشق شدن تنها اولین قدم عشق است. ماندن در آن مرحله کار دشواری است. این اشتباه متداول را مرتکب نشوید که فکر کنید وقتی آن شور اولیه فروکش می‌کند، دیگر عاشق نیستید.
اشتباه ۳: یک رابطه عالی نیازمند قدرت حل مشکل بالا است.
در این دام نیفتید که باور کنید شما و همسرتان اگر نتوانید مشکلات و مشاجرات جدی‌تان را حل کنید، نمی‌توانید شاد و خوشبخت باشید. نود درصد از مشکلات رابطه قابل حل نیستند.مسائلی وجود دارد که شما و همسرتان سر آن تفاهم ندارید و هیچوقت هم تفاهم پیدا نخواهید کرد. چرا نمی‌توانید یکبار برای همیشه این مسائل و مشکلات را حل کنید؟ دلیلش این است که برای این منظور باید یکی از شما ارزش‌ها و اعتقادات خود را قربانی کند.می‌توانید خیلی ساده تصمیم بگیرید که در آن موارد اختلاف داشته باشید و بااینکه در مورد آن موضوع به نزدیکی احساسی نرسیده‌اید اما از نظر احساسی به هم نزدیک باشید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٥ ] [ ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
از خشم و اختلاف نهراسید. اشکالی در این ها نیست. اجازه ندهید که احساسات ناخوشایند همسرتان ابراز نشده باقی بماند. این کار بر شدت ناراحتی او می افزاید.

 

ارتباط صمیمانه چطور و چگونه؟!
پنج شیوه ارتباطی می تواند زندگی شما را متحول کند. از این جمع سه شیوه مربوط به مهارت های شنیدن و دو شیوه مربوط به مهارت های ابراز وجود کردن هستند. یاد می گیرید که با گوش سوم خود بشنوید تا احساس و اندیشه طرف مقابل خود را درک کنید. با احاطه به این شیوه ها می توانید احساسات خود را آزادتر، روشن تر و مؤثرتر بیان کنید و از مجموعه آنها یک جا برای برقراری ارتباط بهتر استفاده کنید.

مهارت گوش دادن شماره 1: روش خلع سلاح
1 - در گفته های طرف مقابل حقایقی بیابید. هیچ کسی صددرصد بی اشتباه نیست. معمولاً وقتی کسی را تأیید می کنید خود مورد تأیید قرار می گیرید. این پدیده جالب را «قانون اضداد» نامیده اند

2 - اگر خشمگین هستید و احساس می کنید مورد تهاجم واقع شده اید احساستان را به کمک عبارتی با مفهوم «من احساس می کنم» بیان کنید. از بحث و مشاجره بپرهیزید و حالت تدافعی نگیرید

3 - طوری جواب دهید که حتی در صورت پذیرش انتقاد احترام و شأن و عزت نفستان حفظ شود

4 - میل به سرزنش کردن طرف مقابل را در خود سرکوب کنید. سعی کنید احترام متقابل میان شما از بین نرود.5- از وارد شدن به بحث «حق با کیست؟» خودداری کنید. با این کار به جایی نمی رسید.

مهارت گوش دادن شماره 2: برخورد همدلانه
1 - خود را به جای طرف مقابل بگذارید. خوب گوش بدهید و بفهمید که منظورش چیست و چه می خواهد بگوید. نظر خود را درباره طرز اندیشه و احساس او بیان کنید: «به نظر می رسد ...» و بعد حرف او را به طور خلاصه تکرار کنید

2 - سعی کنید احساس طرف مقابل را درک کنید. به حرکات و نشانه های جسمانی آنها توجه کنید

3 - برای تأیید احساسات آنها پرس وجو کنید: « مثل اینکه از من ناراحت هستی. آیا همین طور است؟ »

4 - از عبارت هایی با مفهوم « من احساس می کنم » استفاده کنید تا بدانند که اگر جای آنها بودید چه احساسی داشتید: « اگر این احساس برای من هم پیش می آمد احساس شما را داشتم.»


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٥ ] [ ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
 

یک مرد فکر می کند همین که در خانه باشد نشان دهنده صمیمیت او با همسرش است، آنها حساب نمی کنند که در زمان حضور در اتاق پای کامپیوتر هستند یا فیلم می بینند یا خواب هستند یا...

تا به حال شنیده اید که زبانی که زنان حرف می زنند متفاوت از زبانی است که آقایان استفاده می کنند. مثلا وقتی یک خانم می گوید « حرفش را نزن، اصلا برایم مهم نیست »، در واقع می خواهد به طرف مقابل بفهماند که نه تنها موضوع برایش مهم است بلکه باعث ناراحتی اش هم شده است. اما کمتر مردی است که این موضوع را بداند و تعبیر درستی از آن داشته باشد، حالا این موضوع ساده را به تمام وجوه زندگی تعمیم دهید تا درک کنید زنان چه رازهای بزرگی هستند.
مردانی که نتوانند راز شخصیت زنان را کشف کنند خواه ناخواه دچار اشتباه های بزرگی در قبال آنها می شوند تا جایی که ممکن است زندگی و رابطه شان تحت الشعاع قرار بگیرد. در این مطلب شما را با ۹مورد از این اشتبا هات رایج مردها آشنا می کنیم تا شاید کمی به مردها کمک شود که رفتار همسرشان را رمزگشایی کنند.

تفاوت هایی از دوران غارنشینی
بیشتر زوج ها اگر بخواهند رابطه ای موفق داشته باشند به حرف زدن اهمیت زیادی می دهند، اما با این همه حرف زدن باز هم مردها می گویند که فکر می کنند زنان یک راز بزرگ هستند و نمی توان از کار آنها سر درآورد و همین عدم شناخت باعث می شود که اختلاف عقیده ای کوچک مثل جارو کردن خانه یا چیدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی منجر به دعوایی اساسی شود و به جاهایی برسد که طرفین شروع کنند از همه چیز و حتی خانواده های هم ایراد گرفتن.

در این مواقع نمی توان گفت هر دو طرف بی تقصیرند ولی شاید تقصیر چندانی نداشته باشند و همه اینها ناشی از تفاوت دیدگاه هایشان باشد. باید بدانید خانم ها و آقایان بیشتر از آنکه فکرش را بکنید با هم متفاوت هستند. دکتر آلیسون آرمستانگ، روانشناس کالیفرنیایی می گوید: این تفاوت ها از همان دوران غارنشینی تا زندگی های مدرن امروزی در زندگی زنان و مردان وجود داشته است.

اشتباه یک : چرا مردها حرف خانم های شان را گوش نمی کنند؟
به نظرتان آشنا نمی آید؟ بیشترین شکایت خانم ها این است که مردشان به حرف آنها گوش نمی دهد.
متاسفانه مردها قدرت یک گفت وگوی ساده و عاشقانه را دست کم می گیرند.خانم ها طی گفت وگو دوپامین یا همان هورمون لذت در بدن شان بالا می رود و در نتیجه طی این گفت وگو ارتباط قوی تر می شود اما برای بیشتر مردها گفت وگو اینقدر اهمیت ندارد.مردها متوجه نمی شوند که خانم ها حرف می زنند تنها برای اینکه احساس کنند به طرف مقابل وصل هستند، آنها فکر می کنند که همسرشان حرف می زند که خواسته اش را مطرح کند.از طرف دیگر مردها به طور غریزی می خواهند مشکلات همسرشان را حل کنند، حتی اگر خانم از او کمک نخواهد.

راه حل : یک عبارت هست که می تواند برای خانم ها معجزه کند: « برای من از خودت بیشتر بگو» و اگر شما می خواهید واقعا او را خوشحال کنید، بگویید: « من به حرف هایت علاقه مندم »


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٥ ] [ ٩:۳۳ ‎ق.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
از همین حالا تمرین کنید تا بتوانید بدون قطع‌کردن صحبت طرف مقابل‌تان،‌ خوب گوش کنید. بعد از صحبت همسرتان می‌توانید از او بپرسید که آیا نوبت من شده که حرف بزنم؟ می‌توانید در بین صحبت‌های همسرتان یکسری چیزها را یادداشت کنید تایادتان نرود

تصور کنید که دو کودک در حال بازی هستند. یک دفعه صدای فریادشان بلند می‌شود که : ازت بدم میاد ... ازت متنفرم ... اما چند دقیقه بعد باز هم می‌بینید که دارند با هم بازی می‌کنند و خوشحالند. گاهی دو آدم بزرگسال هم در روابط‌شان به همین شکل هستند. فقط کافی است در نیمکت کنارشان بنشینید و آنها را نگاه کنید. تا به حال این تجربه را داشته‌اید؟

سؤال جالب اینجاست چه اتفاقی برای کودکان می‌افتد که ‌آنها 5 دقیقه پیش دشمن بودند و در حال حاضر باز هم با هم بازی می‌کنند؟ جواب این سؤال ساده است. آنها شادی را به جای برقراری عدالت انتخاب می‌کنند. آنها لحظه‌شان را می‌بینند و سعی می‌کنند از بازی‌شان لذت ببرند. بزرگ‌ترین مشکلات ما هم اگر تنها مانند کودکان رفتار کنیم،‌ حل می‌شوند. البته زندگی زناشویی همیشه به سادگی بازی‌های کودکانه نیست اما همیشه یکسری نکات کلی و البته ساده برای مقابله با مشکلات زندگی وجود دارد. با رعایت این10 نکته با تنش‌های زندگی‌تان خداحافظی کنید.

1 - زبان‌تان را گاز بگیرید
انتقاد و قضاوت را بس کنید. بیشتر مردم از همان اول رابطه که مرحله عشق ورزیدن است شروع به انتقاد می‌کنند. به یاد داشته باشید که هیچ‌کس نمی‌تواند ازدواجی را نجات بدهد اگر طرفین بیشتر از تحسین‌شدن مورد انتقاد قرار بگیرند. انتقادهای مدام و پی در پی به همسرتان این حس را می‌دهد که او به اندازه کافی برای شما خوب نیست. این حس (به خصوص برای مردها) سردشدن رابطه را به دنبال دارد. قبل از هر چیز سعی کنید همسرتان را بشناسید و بعد از آن تفاوت‌های قابل قبول همدیگر را بپذیرید.

2 - متفاوت سپاسگزاری کنید
درباره تفاوت‌ها شفاف‌سازی کنید. اینکه تفاوت را چه معنی می‌کنید، مهم است. ما همیشه حقایق را از بین فیلترهای متفاوتی رد می‌کنیم که وجود آن فیلترها به فرهنگ، ‌جنسیت و خانواده بستگی دارد. تنها شرط یک ازدواج خوب، حفظ کردن عشق در رابطه است. می‌توانید همسرتان را در نوع سپاسگزاری‌تان غافلگیر کنید. اگر او چیزهایی را همیشه دوست داشته که شما با آن مخالفت می‌کردید، می‌توانید با موافقت خود به او حس متفاوت بدهید. اگر همسرتان همیشه تیر و کمان دوست داشته و به نظر شما خرید تیرو کمان از خرج‌های غیرضروری زندگی بوده، ‌می‌توانید با پس‌اندازهایی که برای تفریح خود کنار گذاشته‌اید،‌ برایش یک تیروکمان بخرید.

از همین حالا تمرین کنید تا بتوانید بدون قطع‌کردن صحبت طرف مقابل‌تان،‌ خوب گوش کنید. بعد از صحبت همسرتان می‌توانید از او بپرسید که آیا نوبت من شده که حرف بزنم؟ می‌توانید در بین صحبت‌های همسرتان یکسری چیزها را یادداشت کنید تایادتان نرود

خواندن این مطلب را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم :
هدایای تصویری روز مادر


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٥ ] [ ٩:٢٠ ‎ق.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
درست است که روانشناسان و مشاوران خانواده بر اساس مطالعات و تجربیات خود اصولی را به زوجین می آموزند که در جای خود باید مورد توجه قرار گیرد، لکن قصد داریم به طور اختصار اصول قرآنی را مورد توجه قرار دهیم.

قرآن کریم اصولی را بیان می کند که رعایت آن موجب تقویت و تحکیم پیوندهای خانوادگی و در نهایت کسب سعادت اخروی می شود. درست است که روانشناسان و مشاوران خانواده بر اساس مطالعات و تجربیات خود اصولی را به زوجین می آموزند که در جای خود باید مورد توجه قرار گیرد، لکن قصد داریم به طور اختصار اصول قرآنی را مورد توجه قرار دهیم.

۱. اصل آرامش بخشی
یکی از اصول مهم همسرداری در قرآن کریم اصل آرامش بخشی است. اصلی که اساساً علت آفرینش همسر بوده و فلسفه ازدواج نیز دست یابی به آن است. قرآن کریم رابطه و نقش تکمیلی زن و مرد در چارچوب نهاد خانواده را مایه سکون و آرامش طرفین در فضایی آکنده از مودت و مهربانی بر می شمارد:
وَمِنْ آَیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً (روم/۲۱) و از نشانه های او این است که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید و در میانتان مودت و رحمت قرار داد. در این نشانه هایی است برای گروهی که تفکر می کنند.

بعضی از اشخاص می پندارند آرامش تنها با آسایش به دست می آید، به همین دلیل از آرامش خود هزینه می کنند تا به آسایش برسند. غافل از اینکه گم شده ی بشر آرامش است. هیچ کسی منکر نیاز انسان به آسایش نیست، لکن آسایش مقدمه ای برای رسیدن به آرامش است. قرآن کریم راه های رسیدن به آرامش را نشان داده از جمله این راه ها یاد خداوند است: الَّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (الرعد/۲۸) آن ها کسانی هستند که ایمان آورده اند و دل هایشان به یاد خدا مطمئن وآرام است. آگاه باشید، با یاد خدا دل ها آرامش می یابد.
مفسران نوشته اند، مقصود از اطمینان در آیه ی فوق همان سکون و آرامش است. (طوسی، التبیان فی تفسیر القرآن،ج۶،ص۲۴۹)

عجیب است قرآن کریم افزون بر یاد خدا، همسر را نیز آرامش بخش نامیده است. تعبیر « لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا » در آیه مذکور، مبین همین معنی می باشد. همچنین در سوره مبارکه اعراف تعبیر دیگری از آرامش بخشی همسر ذکر شده و در آن آمده است : هُوَ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِیَسْکُنَ إِلَیْهَا.. (اعراف/۱۸۹) او خدایی است که همه ی شما را از یک فرد آفرید و همسرش را نیز از جنس او قرار داد، تا در کنار او بیاساید.

انسان نیازهای متنوعی دارد که برخی از آن ها جسمی و بعضی دیگر روحی است. نیاز انسان به امنیت، امید، احترام، محبت و امور جنسی از این جمله اند. آرامش نیز یکی از مهم ترین این نیازها به شمار می آید که نقش همسر در تامین آن ها چشم گیر و بی نظیر است. بی پاسخ ماندن این نیازها اضطراب، نا امیدی و افسردگی را به دنبال دارد که در این خصوص به روایتی اشاره می شود. امام علی (ع) درباره حضرت زهرا (س) فرمود: ولقد کنت انظر الیها فتنکشف عنی الهموم والاحزان من هرگاه به فاطمه نگاه می کردم، غم و غصه هایم زائل می گردید.( علی بن عیسی اربلی،کشف الغمه،ج ۱، ص ۳۶۲)


همچنین امام صادق (ع) از رسول خدا نقل کرده است که فرمود: ما استفاد امرؤ مسلم فائدة بعد الإسلام أفضل من زوجة مسلمة تسره إذا نظر إلیها مرد مسلمان بعد از اسلام از هیچ چیز بیش از همسر مسلمانی که وقتی به او نگاه می کند شاد شود بهره نمی برد. (کلینی،الکافی،ج۵،ص۳۲۷)
انسان همواره بی قرار و نا آرام است و جز همسو شدن با قطب نمای الهی خداوند متعال امکان درک آرامش را نخواهد داشت و خداوند زوجین را آفرید تا مایه آرامش یکدیگر باشند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٤ ] [ ٢:٥٠ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
بعضی از اشتباه های هنگام بحث کردن باعث می شود گفت و گوهای شما با همسرتان به نتیجه مطلوبی نرسد اگر سعی کنید این اشتبا ه هایی را که در بسیاری از زنان به عادت تبدیل شده از خود دور کنید، به نفع شما خواهد بود.


1 - بالا بردن صدا یا استفاده از لحن به شدت احساسی مثل تهمت زدن، ناله کردن، طعنه زدن و...

2 - استفاده کردن از جملاتی مانند «چگونه می توانی این حرف را بزنی؟» شما می توانید به جای این جمله بگویید: «می فهمم و قبول دارم که... اما نظر من این است که...»

3 - نظر شوهرتان را درباره موضوعات مختلف در ذهن خود تفسیر نکنید. بهتر است به جای این کار با صراحت از خودش بپرسید که منظورش از حرفی که زده، چه بوده است.

4 - شکایت کردن کلی درباره همه چیز به جای مشخص کردن دقیق علت عصبانیت و ناراحتی؛ مثلا استفاده از این جملات رایج: «تو مدام تلویزیون تماشا می کنی»

5 - شکایت کردن از زمین و زمان به جای مطرح کردن خواسته های خود. شما باید طوری با همسرتان حرف بزنید که تبدیل به راه حل شود نه خود مشکل.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٤ ] [ ٢:۱٩ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
اگر بخواهید به‌ تلافی‌اشتباه‌ خود لجبازی‌ کنید، همه‌ پل‌های‌ رابطه‌ باهمسرتان‌ را خراب‌ کرده‌اید. با گذشت‌ و فداکاری‌همسرتان‌ را برای‌ همیشه‌ مدیون‌ خود سازید.

عشق‌ و محبت‌ بین‌ زن‌ و شوهر از ارکان‌ اصلی‌ نظام‌خانواده‌ است‌. اما با گذشت‌ زمان‌ و سپری‌ شدن‌شور و شوق‌ دوران‌ نخستین‌ ازدواج‌، گاه‌ این‌ فکر به‌ ذهن‌ همسران‌ می‌آید که‌ بعد از چند سال‌زندگی‌ میزان‌ علاقه‌ آنان‌ نسبت‌ به‌ هم‌ چقدر تغییرکرده‌ است‌.
هدف‌ از ارائه‌ توصیه‌های‌ زیر، آموزش‌ جهت‌ ارتقای‌ سازگاری‌ و توجه‌ کردن‌ به‌ ویژگی‌های‌مثبت‌ یکدیگر، افزایش‌ اعتماد به‌ نفس‌، کاهش‌اضطراب‌ و تنش‌های‌ موجود در جهت‌ بهداشت‌ وسلامت‌ روانی‌ است‌.

1 - خانواده‌ یک‌ مجموعه‌ است‌
خانواده‌ زمانی‌موفق‌ خواهد بود که‌ همه‌ اعضای‌ آن‌ در یک‌محفل‌ با کمال‌ صمیمیت‌ و شادی‌ زندگی‌ می‌کنند.چون‌ وجود هر نوع‌ مشکل‌ و ناهماهنگی‌ حتی‌ ازسوی‌ یک‌ عضو، کل‌ خانواده‌ را دچار ناراحتی‌می‌نماید، پس‌ از انجام‌ هر رفتاری‌ نظیر مقایسه‌کردن‌، تحقیر، طعنه‌ زدن‌ و... پرهیز کنید.

2 - زندگی‌ مشترک‌ عرصه‌ کمال‌ است‌ نه‌ صحنه‌پیکار
بنابراین‌ دررفع‌ بحران‌ها مانند یک‌ تن‌ واحد عمل‌ کنید. یار و یاور هم‌ باشید. کوشش‌ نکنیدبر دیگری‌ تسلط بیابید، با هم‌ و در کنار هم‌ باشید نه‌رودروی‌ هم‌.

3 - از ابراز محبت‌ نسبت‌ به‌ یکدیگر دریغ‌ نکنید
ابراز محبت‌ به‌ موقع‌ در زند گی‌ مشترک‌ علاقه‌،نشاط و طراوت‌ به‌ وجود می‌آورد. این‌ امر فقط لازمه‌ روزهای‌ نخستین‌ ازدواج‌ نیست‌، بلکه‌ با گذشت‌ زمان‌ نهال‌ نوپای‌ زندگی‌ به‌ درختی‌ تناور تبدیل‌ می‌شود که‌ نیاز بیشتری‌ به‌ آبیاری‌ دارد. باابراز محبت‌ و نشان‌ دادن‌ عشق‌ و علاقه‌ به‌ هم‌،می‌توان‌ این‌ درخت‌ تناور را برای‌ همیشه‌ با نشاط، باور و با طراوت‌ نگه‌ داشت‌.

4 - عاشقانه‌ به‌ هم‌ نگاه‌ کنید
نحوه‌ نگریستن‌ هریک‌ از ما به‌ دیگری‌ به‌ ( چگونه‌ بودن‌ ما ) بستگی‌دارد، نه‌ به‌ ( چگونه‌ بودن‌ او.) زبان‌ نگاه‌، زبان‌موثری‌ است‌. شما با نگاه‌ کردن‌ به‌ طرف‌ مقابل‌، به ‌او می‌فهمانید که‌ به‌ صحبت‌ کردن‌ با علاقمندهستید. اگر او سخن‌ می‌گوید، شما همچنان‌ که ‌تبسمی‌ بر لب‌ دارید به‌ صورت‌ و چشم‌ او نگاه‌ کنید.این‌ حالات‌ شما، اثر معجزه‌ آسایی‌ در ایجاد صمیمیت‌ و عشق‌ دارد. علاوه‌ بر این‌، اغلب‌ در یک‌زوج‌ عاشق‌ شاهد به‌ وجود آمدن‌ زبانی‌ رمزی‌ وعبارت‌های‌ محرمانه‌ای‌ هستیم‌ که‌ افراد دیگر قادربه‌ درک‌ آن‌ نیستند و نیز شیطنت‌ها، اشاره‌ها و کنایه‌هایی‌ که‌ تنها عشاق‌ آن‌ را می‌فهمند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٤ ] [ ٢:٠٦ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
برخی همسران پیوسته زندگی دیگران را به رخ همسر می کشند و با این وسیله او را تحقیر می کنند.زن و شوهر موظفند برای حفظ روابط صمیمانه و مهر آمیز، یک بار و برای همیشه دست از مقایسه های ویرانگر بردارند

ترشرویی
درست است کسی که ناراحتی و خستگی روحی دارد، ناخود آگاه آثار آن در چهره اش نمودار می شود. ولی اسلام به پنهان داشتن درد درون دستور می دهد. انتقال ناراحتی مسائل بیرون از منزل به همسر و یا بالعکس در ارتباط همسران مانع بزرگی در حفظ آرامش و سکون خانواده خواهد بود. امام علی (ص) در این رابطه می فرماید: خوشرویی مؤمن در چهره او و اندوهش در دل اوست.

ناسزا گویی
این عمل اگر برای روابط بیگانه شایسته نباشد، در مورد زن و شوهر به مراتب ناشایست تر است. زیرا آن ها می خواهند عمری با صمیمیت در کنار هم زندگی کنند. در روابط زناشویی اگر گاهی کدورتی پیش آمد کرد، نباید با کلمات تند و ناشایست بر آتش قهر آن دامن زد. باید مواظب بود که سخنی از دهن پریده نشود که بعداً موجب خجالت و شرمساری از طرف مقابل گردد. به طور کلی اخلاق در کلام، یکی از پشتوانه های تضمین کننده روابط زن و مرد به شمار می رود.

اهانت
خداوند توهین و آزار مؤمن را اعلام جنگ با خود به حساب آورده است. آزار زبان بدترین آزارهاست. زن و شوهر در سایه ازدواج از ارتباطی پیوسته برخوردار می شوند و لذا برای حفظ حرمت مؤمن باید کاملاً مواظب باشند که مبادا جمله ای از زبان جاری شود که باعث آزار دیگری شود. سرزنش، تهمت، دشنام و شماتت، هر کدام موجب آزار دیگری می شود؛ که علاوه بر کیفر الهی و عقوبت اُخروی، آرامش و سلامت زندگی را هم به هم می ریزد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٤ ] [ ٢:٠۱ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]

 

 

راز های کوچک همسر داری4

همسر اختصاصی

در آخرین بخش از این نوشته هابه یک مطلب اساسی می خواهم بپردازم وآن این مسئله است که بعضی از زنان تنها وقتی کهبه عروسی می روند خود را زیبا و مرتب و پاکیزه می کنند این عمل بر خلاف دستور اسلاماست ، زن همواره بایدبرای شوهرش زیبا و جذاب باشد و در میهمانی ها هم زیبایی و عطراو را تنها زنان ببینند نه مردان نامحرم متاسفانه این مسئله در عروسی های خانوادههای که ادعای مذهبی بودن دارند هم مورد دقت قرار نمی گیرد.

مثلا با صورت آرایشکرده چادر به سر می کنند و در بین نامحرمان حاضر می شوند و یا با همان وضع درپشت ماشین وانت ویا نیسان می نشینند و دنبال عروس می روند غافل از این که زن نبایدآرایش خود را به مرد نا محرم نشان دهد .

این مسئله در بین اطرافیانعروس و داماد بیشتر اتفاق می افتد مثلا خواهران عروس در کنار آنها حاضر می شوند ( درمعرض دید داماد ) و عکس می اندازند و برادران داماد نیز همینطور (با توجه بهاینکه هر چند عروس چادر به سر می کند ولی صورت آرایش کرده او بیرون است ) . البتهوضع در خانواده های غیر مذهبی بد تر از این حرفها ست.

اسلام دوست دارد زن وشوهر فقط مخصوص همدیگر باشند و لذت جویی های آنها محدود به حریم خانواده باشد کهاگر اینگونه نباشد حریم خانواده از هم می پاشد . زنانی که با چهره آرایش شده درمجامع عمومی حاضر می شوند و با این کار خود آشوب در دل شوهر دیگران می اندازند بایدبدانند که در گوشه دیگر شهر زن دیگری مشغول آتیش انداختن به زندگی اوست.

یکی بامدادن به فصلبهار
جوانی به باغی فتادش گذار
بشاخی،گلی دید خوش رنگ وبو
که از جان و دلگشت مشتاق او
گلویش بیفشرد و کردش جدا
ز گلهای دیگر به جورو جفا
چو آنگل شد جدا ز شاخ درخت
بیفتاد در دست آن تیره بخت
بکرد از طریق تحسرنگاه
به یاران و از دل براورد آه
بگفتا که ای خواهخران عزیز
برای شما هستاین روز نیز
گذارید آرایش خود کنار
بگیرید در زیر برگی قرار
نمائید خودرا از این دم نهان
که مانید ایمن زغارتگران

 


[ ۱۳٩٢/٢/٤ ] [ ۱:٥٤ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]

 

 

 

راز های کوچک همسر داری3

آرایش

بر خلاف تصوری که اکثر مردم  دارند اسلام آرایش را مخصوص زنان نمی داند و هر دو طرف یعنی هم زن و هم مرد را دستور داده است که خود را برای همسرشا ن آرایش کنند . همانطور که ابن عباس مفسر پرورش یافته در مکتب اهل بیت می گوید « من خودم را برای همسرم آرایش می کنم زیرا خداوند فرموده است : زنان را مانند وظایفشان حقوقی شایسته است ( سوره بقره 228)

یعنی همانطور که زنان وظیفه دارند که خودشان  را برای شوهرانشان آرایش کنند مردان هم در مقابل این وظیفه آنها وظیفه مشابهی دارند . البته شما خواننده عزیز حتما توجه دارید که مردان نباید خود را مثل زنها آرایش کنند بلکه آنها آرایش مخصوص  خودشان دارند .

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در حدیثی ، با بیان زیبایی  تفاوت آرایش زنانه را با آرایش مردانه مشخص کرده اند که قبل از بیان این حدیث لازم است یک نکته ای را در مورد مواد آرایشی تذکر بدهم  ؛ مواد آرایشی دو نوع هستند مواد آرایشی رنگی و مواد آرایشی معطر .

حال پیامبراکرم می فرمایند : آرایش زنان باید بگونه ای باشد که رنگ آن آشکار و بوی آن نهان (خفیف) باشد ولی آرایش مردان باید بگونه ای باشد که بوی آن آشکار و رنگ آن نهان باشد . یعنی اگر زنان از مواد خوش بو کننده استفاده می کنند نباید به حدی باشد که جلب توجه کند و مردان نیز اگر از مواد رنگی استفاده می کنند باید به حدی باشد که به چشم نیاید.

دوستان گرامی اجازه بدهید در پایان این بحث به مطلب جالبی اشاره کنم و آن اینکه در روایت داریم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هزینه عطرشان از هزینه خوراکشان بیشتر بوده است .

[ ۱۳٩٢/٢/٤ ] [ ۱:٥٢ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]

 

 

راز های کوچک همسر داری2

تمیزی شوهر

خداوند متعال زنان را بیشتر از مردان زیباپسند و نظافت دوست خلق کرده است حضرت علی علیه السلام فرمودند : همت و کوشش زنان متوجه زینت دادن زندگی دنیا است از این رو زنان در مورد نظافت محتاج به سفارش زیاد نیستند ، ولی مردها به خاطر اینکه همتشان مشغولیت به مبارزه با مشکلات زندگی و کسب و کار است کمتر به نظافت اهمیت می دهند و نیاز به سفارش دارند .

طبیعی است که مرد بعد از تلاش یک روزه در بیرون از خانه لباس و بدنش کثیف شود و در اثر عرق کردن ویا تماس با مواد بد بو بدن ولباسش بوی بد بگیرد ؛ دراین موارد مرد وظیفه دارد اگر در محل کارش امکان دارد در همان محل کارو اگر امکان ندارد به محض رسیدن به خانه سریع اقدام به تمیز کردن خود و لباسش بکند که مبادا کثیفی تن و یا بوی لباسش باعث انزجار همسرش شود . این کار مرد یک نوع احترام به همسرش محسوب می شود به این معنا که تو این قدر برای من مهم هستی که من به خودم اجازه نمی دهم که با بدن کثیف و بد بو نزد تو بیایم ؛ هر چند از کار روزانه کاملا خسته ام اما بخاطر تو به محض ورود به حمام می روم و خودم را آماده ملاقات با تو می کنم .

دوستان عزیز اینکه مرد خودش را برای همسرش آماده کند از سیره اهل بیت است حسن بن جهم تعریف میکند که حضرت علی علیه السلام را دیدم که موهایش را رنگ کرده بود گفتم فدایت شوم شما هم موی سرتان را رنگ می کنید حضرت جواب دادند : بله تمیزی  و آمادگی مردها به عفت زنها اضافه می کند

در طول تاریخ زنانی بودند که عفت را رها کردند چون شوهرانشان تمیزی را رها کرده بودند آن وقت که سرو وضعت آماده نیست تصور کن ببین اگر همسرت را در آن حال ببینی آیا خوشت می آید ؟

جواب دادم : نه ، امام ادامه داد : او نیز مثل تو است و سپس گفتند :  نظافت گری و استعمال بوی خوش از اخلا ق پیامبران است .

         

[ ۱۳٩٢/٢/٤ ] [ ۱:٤٩ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]

 

 

راز های کوچک همسر داری 1

صدا کردن

از ابتدایی ترین روابط بین زن وشوهر ولی کاملا موثر در شیرین شدن؛ زندگی نحوه صدا کردن یکدیگرهمسران است در این رابطه به چند نکته اشاره می کنم.

1-     همسر خود را با لحن محبت آمیز صدا کنید

2-     همانطور که در حدیث آمد است ‹ یدعوه باحب الاسماء الیه › او را به نامی صدا کنید که بیشتر دوست دارد چه بسا مردان وزنانی باشند که از اسم خودشان خوششان نمی آید مثل ( اسکندر، دکمه ، داریوش ) و یا اینکه از اسم دیگری بیشتر خوشش می آید وحتی امکان دارد دوست داشته باشد همسرش او را به یک نام خاصی صدا کند مثل( زیبا ، عزیزم ، خانمم و...) درسیره پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که ایشان یکی از همسرانش را "حمیراء" که به معنی گل سرخ کوچک است صدا می کردند .

دقت کنید که زمان انتخاب یک اسم زیبا برای همسرتان در همان اوایل زندگی است چون بعدها دیگر زن و شوهر القاب مختلفی مانند ( دکتر، مهندس، حاج آقا، حاج خانوم ، کربلایی و... ) پیدا می کنند و دیگر نمی شود آن را تغییر داد .

3-     اسم همسرتان را به صورت کامل بیان کنید مبادا اسم اورا نصفه بگویید مثل ( فری ، ابی ، مَصی ) ویا اگراسم ایشان از دوبخش تشکیل شده مانند ( ابولقاسم ) او را با نصفه اول صدا نکنید


[ ۱۳٩٢/٢/٤ ] [ ۱:٤۳ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]

 

شیطان هم از کسی که آبروی مومن را می برد تعجب می کند!

امام صادق (ع):

کسی که به منظور ریختن آبروی مومنی سخن بگوید خدا او را از ولایت خودش رانده  به سوی شیطان می فرستد و شیطان هم او  را نمی پذیرد! (تفسیر نمونه)

[ ۱۳٩٢/٢/۳ ] [ ٤:٤٧ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]

همه چیز درباره‌ی آبرو

روایات

    1- بهترین مال

    2- بردن آبرو، جنگ با خدا!

    3- اهمیت حفظ آبرو

    4- رسوا نمودن مومن، خروج از ولایت خدا

    5- عاقبت تحقیر مومن

    6- راه حفظ آبرو

    7- حرمت آبروی مومن تا قیام قیامت

    8- دستور به حفظ آبرو

    9- اثر حفظ آبرو در قیامت

    10- دعا برای محفوظ ماندن آبرو

 

داستان‌ها

    1-  آبروی مومن

    2- نمونه‌ای از شیوه حضرت رضا علیه‌السلام با مردم

    3- آبروداری و بزرگواری امام حسین علیه‌السلام

    4- احترام به حقوق دیگران

    5- برای آنکه آبرومند است!

 

اشعار

    1- مریز آبروی خویش

    2- طمع و آبرو

    3- نامه سیاه

 

... و نکات

 

گل

روایات

1- بهترین مال

خیر المال ما وفی العرض؛(1) بهترین مال آن است که با آن آبرو حفظ شود.

 

2- بردن آبرو، جنگ با خدا!

عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال: قال رسول‌الله صلی‌الله علیه‌ واله، قال الله تبارک و تعالی، مَن اَهان لی ولیا فقد ارصد لمحاربتی؛ (2)

امام صادق علیه‌السلام فرمود که رسول خدا فرمودند: خداوند تبارک و تعالی فرموده است: هر کس دوستی از دوستان مرا خوار کند، در کمین جنگ با من نشسته است.

 

3- اهمیت حفظ آبرو

عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال من قال فی مومن ما رَاَتْهُ عیناه و سمعته اُذناه فهو من الذین قال الله عز و جل "ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشة فی الذین آمنوا، لهم عذاب الیم"؛ (3)

امام صادق علیه‌السلام فرمودند: هر کس درباره مومن آنچه را دیدگانش دیده و گوش‌هایش شنیده بگوید از کسانی است که خداوند عزوجل درباره‌اشان فرموده است: همانا برای کسانی که دوست دارند زشتی در میان مومنان آشکار شود، عذابی دردناک است.» (نور، 19)

 

4- رسوا نمودن مومن، خروج از ولایت خدا

عن مفضل بن عمر قال قال لی ابوعبدالله علیه‌السلام من روی علی مومن روایة یرید بها شینه و هدم مروءته لیسقط من اعین الناس اخرجه الله من ولایته الی ولایة الشیطان فلا یقبله الشیطان؛ (4)

مفضل عمر روایت کرده است که حضرت صادق علیه‌السلام به من فرمودند: هر کس به زبان مومنی سخن بگوید و از آن رسوایی او و از بین بردن مروّت و جوانمردی‌اش را بخواهد تا از چشم مردمان بیفتد، خداوند او را از ولایت خودش به ولایت شیطان می‌اندازد ولی شیطان هم او را نمی‌پذیرد.

 

5- عاقبت تحقیر مومن

عن ابی عبدالله علیه‌السلام قال مَن حقر مومنا مسکینا او غیر مسکین لم یزل الله عزوجل حاقراً له ماقتاً حتی یرجع عن محقرته ایاه؛ (5)

امام صادق علیه‌السلام فرمودند: کسی که مومنی را تحقیر نماید، خواه مسکین باشد یا غیر مسکین، این عمل پیوسته مورد تحقیر و دشمنی باری تعالی خواهد بود تا از روش نادرست خود برگردد و او را با دیده یک مسلمان مورد احترام بنگرد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۳ ] [ ٤:۱۳ ‎ب.ظ ] [ علی جدیدبناب ] [ نظرات () ]
درباره وبلاگ

1-پژوهشگر و مولف دهها جلد کتاب و مقاله 2-مدرس حوزه های علمیه 3-عضو هیتئت موسس دانشگاه 4-عضو کارگروه علوم انسانی و هنر دفتر نخبگان 5-عضو هیئت نظارت بر چاپ و نشر کتاب
نويسندگان
امکانات وب